LAMB SLIDERS WITH CHEVRE CREAM

Ninja Cow Farm is now carrying a wide arrange of lamb products from High Rock Farm and Thistledown Farm. Dan goes to great lengths to search out small farms that meet his standards. He wants clients to get the best flavor of ethically raised, local meat possible.

Imagine tasty lamb as a burger, now as a fancy cheeseburger. This is  a meal to impress friends. The grand total for it should ring in under $25 for 4.  I served this decadent slider with  a small simple salad and vinaigrette.  A great way to introduce your kids to a more complex flavor palate without spending $75 at a nice restaurant that serves lamb.

IMG_2018

In this recipe, I’m going to teach you how to make Chevre into a condiment called crema.  It is a simple way to use a semi-soft cheese, turning it into a spread.

IMG_2011

For dessert I highly recommend Celebrity Dairy’s Ginger Goat’s  Milk Gelato.

IMG_1983

Savory Brisket

The NCF Store recently started carrying a smaller sized brisket. Instead of 7-8lbs the new cut is more manageable for a family at 2 ½ to 4 lbs. This meal fed 2 families, 5 children and 5 adults for under $70. That’s a big crowd when you realize the kids are hitting peak growth and hunger ages. Yesterday, was a typically busy house day. It’s the beginning of the homeschooling year, creating a bit of chaos.

File_000

I started watch Big Bang Theory years ago, since then I’ve wanted to make Howard’s Mother’s Brisket. It always appears to be one of those sought after items and much discussed. At 11 a.m. I realized, “Oh no the brisket isn’t in the oven yet. Is it too late?” Usually when I smoke a brisket, I like to keep it at 225 F for 12 hours. This however, was going to be served at 6 pm. OOPS!. As I seasoned the roast I discovered I was out of garlic powder. My mise en place was non-existent. I did what any good cook does and turned up the heat, changed the recipe and crossed my fingers.

In the afternoon, I met up with Erin (our neighbor & NCF’s milker) and run a chicken errand. When Erin and I walked in the door at 5:30pm; Bam the smell hit us. Something amazing had happened while we’d been out, the garlic powder missing was a great accident. Erin was planning to make tostadas for dinner and we both thought the kids would love to have dinner together and pulled beef brisket tostadas just sound AMAZING. I must admit they tasted even better, especially since Erin pampered us with fresh fried tostada shells.

Sorry, there aren’t a ton of pictures of the process as I did not plan on blogging this due to my loss of time management. It is too good not to share though.

IMG_2048

SHORT RIBS WITH ASIAN FLAVOR

Flavors from Asia,  they’re complex by nature. You bite in and instantly go “How did they do this”?  Umami is a word in Asian Cuisine used to describe the savory taste.  Short ribs have a bounty of Umami.

The ribs come in packs ranging from 1 lb- 2 lbs at $8.99 a lbs.   With ribs you want 1 lbs per person due to the removal of bone.  While this recipe is for 5 lbs I typically use 2-3 lbs of the ribs.  When doing this freeze part of your unused marinade for later use.

IMG_2135

 

BEEF STROGANOFF OVER EGG NOODLES

There has been a bag of Amish Noodles staring at me from the pantry for a month. In July,  my daughter and I traveled to my home state of Missouri, the northwestern corner of the state up by Kansas, where Mennonite & Amish Markets abound. There I bought a bulk bag of Egg Noodles with dreams of Beef Stroganoff.

One of our big sellers is Beef for Stew.  I use it for many things soups, stews, kebabs, etc.   This meal is larger, feeding up to 8 people (Or my just my ravenous bunch of kids – Editor/Farmer).

Boneless Beef for stew runs $8.99 per pound with all of the ingredients listed you’ll have dinner for roughly $12-$15. If you want to jazz it up a bit use one of our Sirloin Steaks at $14.99 lb, thinly sliced with the fat removed.

IMG_2056

JAMMIN’ CHICKEN

Jam, is it sitting in your fridge doing nothing? Is it only making an appearance at breakfast or on a noontime pbj? Well ladies and gentlemen let me introduce jam for dinner.  Triple Berry Jam is the primary ingredient in this sauce it is from Buck Naked Farm at $8 a jar sold in the NCF Store.

IMG_2129

 

At the NCF store the chicken is provided through Brittany Ridge Farms The Split Chicken Breast run $10 lb.  They typically come 2 to a pack.  With the kids we usually split a breast between them. the skin however is always fought over.

IMG_2114

IMG_2122

GARBO CHICKEN & PASTA

A few years ago one of those boxed dinner companies came out with seasoning packets. You were just supposed to throw it in your meat and pasta or rice and poof dinner is served.  Upon looking at the ingredient list I was mortified. And then I looked at the nutrition. Whew! Who knew so much sodium could be packed into a couple of tablespoons.

img_2598

A few months back the NCF Store started carrying flavored Goat Cheeses from Celebrity Goat Dairy. Since then I have been playing around with them and having a blast. The little tubs sell for $5 each and are loaded full of flavor.  The flavors are Chocolate(hello adult s’mores anyone), mango, chipotle, garbo (herb), dillamon (dill with lemon pepper), chevre (plain), jalapeno, and curry.  Commonly I add goat cheese to dishes, it packs a punch of flavor  while low in fat.

img_2600

The next few meals I present are easy dinner on the run. Currently these 4 weeks are packed to the gills with activity. And if I ever schedule this much at once again… well lets just hope I don’t. The amount of time I have doesn’t allow for dinner out and fast food is being phased out of our house unless we are traveling.

Here we go, the NCF Chicken Skinless Boneless Chicken Breast is $11 lb, Garbo Goat Cheese $5, Peas-$1.69 (broccolli or carrots can be substituted), and Pasta $1.89 16 oz box.  Tell me can you feed a family of 4 at a fast food place for under $20? I can’t and keep everyone happy but I can with this and it’s done in 15 minutes.

img_2602

Snow Cream

It amazes me the people who don’t know about snow cream, even people from up North. I guess it’s like living at the beach. When you live there you never go.

Living in the South all my life, snow cream is the ultimate treat. Being fortunate enough to have grown up with parents who lived through the depression, and grew up in the country, and who doted on the last child (Me!) I was able to experience snow cream. But only every so often. We rarely get enough snow to make snow cream. An inch or two isn’t enough. We need a real snow, 3-6 inches. That means there is enough clean snow to scoop some up without getting grass, leaves, twigs, etc. in the final product. I recall twice, maybe three times in my life growing up where we had that much snow.

Now that I have kids of my own, I’ve made snow cream for them. Once. But when those rare snowy occasions come, I’m always ready for more.