Rabbit Cassoulet

Rabbit is becoming more of a mainstay among the American diet. I have started seeing several friends posting that they are having rabbit for dinner. When my family dines out we are seeing it on the menu more often. Why? Rabbit is a great hardy animal to raise for meat. The best part is it’s the healthiest meat & most environmentally friendly meat you can buy.  We just have to overcome the idea of what is in your head.

Cassoulet comes to use from France named for its cooking vessel.  You can use any meat to make this versatile dish. Duck, Rabbit, Chicken , Beef, & Pork can all be used. (If using red meat switch to Pinot Noir and add 2 Tablespoons of Tomato Paste).  If you need to make it fast use 2 cans of beans and lower the amount of of liquids to 1 cup wine & 1 cup broth. If using chicken then use chicken broth instead of beef.  If I was only only allowed 1 meal it would be Rabbit Cassoulet. The scent of this dish stayed in my house overnight, making me wish I had more of it to eat for breakfast.

Rabbit runs in the NCF Store for $10.50 per lb. Each rabbit weighs between 2.5 lbs and 3.5 lbs.  If we hadn’t had friends over for dinner this easily would have fed our family for several  meals. In this dish we also use NCF Italian Mild Sausage which sells for $10 per lb.  The rabbit and sausage pair perfectly together giving a great flavor profile.

Lemon Chicken Bake

School is back in session full swing & while we homeschool year round  this means our school year activities are keeping us busy.

Monday – Friday afternoons we race from horse back riding, girl scouts and art lessons.  That mean we need dishes we can prepare ahead of time then throw in the oven while the little one takes a bath & we do evening chores. It’s a farm ya’ll, there are always chores.


Flavors from Asia,  they’re complex by nature. You bite in and instantly go “How did they do this”?  Umami is a word in Asian Cuisine used to describe the savory taste.  Short ribs have a bounty of Umami.

The ribs come in packs ranging from 1 lb- 2 lbs at $8.99 a lbs.   With ribs you want 1 lbs per person due to the removal of bone.  While this recipe is for 5 lbs I typically use 2-3 lbs of the ribs.  When doing this freeze part of your unused marinade for later use.




Ruth Reichl is one of my cooking icons.  When Epicurious ended I was gutted. Was her career over, would she continue to write? She is incredibly inspirational to my own cooking style. The recipe I made tonight was inspired by her. She would collect ingredients in the street markets on her way home and make a dish.  I went walking through our little market at NCF and came up with dinner.


London Broil is Flank Steak’s big brother. Have a large crowd to please? Get a London Broil. Tonight’s dinner is an indulgence, the London Broil is $10 lb and then the grits have Skyr Tykke  $5 (goat sour cream) & Garbo goat cheese $5. Our goat cheese products come from Celebrity Goat Dairy. With the veggies and stone grits this meal runs around $45.  This was our big family dinner of the week. This meal can be broken up or served with other items. The grits are a heavenly meal all on their own. Luckily we have lots of grits left over and I’m eyeing them for breakfast. There are 3 separate recipes in this one blog post. Please be patient with me.